Harmadfokú bírósági eljárás
Harmadfokú bírósági eljárás általános szabályai
2006-ban a jogalkotó megvalósította a kétfokú fellebbezési rendszert és bevezette a harmadfokú bírósági eljárást. A harmadfokú bírósági eljárásra a másodfokú eljárásra vonatkozó rendelkezéseket kell főszabályként alkalmazni.
A fellebbezési jog és a fellebbezés hatálya
A másodfokú bíróság ítélete elleni fellebbezések a törvényi rendelkezés szerint csak rendkívül szűk körben jelenthetők be. A másodfokú bíróság ítélete ellen kizárólag akkor van lehetőség fellebbezésre, ha a büntetőjog szabályainak megsértésével
- olyan vádlott bűnösségét állapította meg a másodfokú bíróság vagy olyan vádlott kényszergyógykezelését rendelte el, akit az elsőfokú bíróság felmentett vagy vele szemben az eljárást megszüntette, illetve
- olyan cselekmény miatt állapította meg a vádlott bűnösségét, amelyről az elsőfokú bíróság nem rendelkezett,
- az elsőfokú bíróság által elítélt vádlottat a másodfokú bíróság felmentette vagy vele szemben az eljárást megszüntette.
Figyelemmel arra, hogy a harmadfokú bírósági eljárásban bizonyításnak már nincs helye, a fellebbezésben új tényt állítani, új bizonyítékra hivatkozni vagy bizonyítási indítványt előterjeszteni nem lehet.
Abban az esetben, ha a vádlott terhére az arra jogosultak (ügyész, pótmagánvádló) az elsőfokú bíróság ügydöntő határozata ellen nem jelentettek be fellebbezést, a másodfokú bíróság ítélete ellen kizárólag abban az esetben jelenthetnek be fellebbezést, ha a másodfokú bíróság a vádlottat felmentette vagy az eljárást megszüntette. A másodfokú bíróság határozatának a fellebbezéssel nem érintett része jogerőre emelkedik.
A felülbírálat terjedelme
Az általános szabályok szerint a harmadfokú bíróság revíziós jogköre a fellebbezéssel megtámadott másodfokú ítéletre és az azt megelőző első- és másodfokú bírósági eljárásra terjed ki függetlenül attól, hogy ki fellebbezett. A felülvizsgálati jog kiterjed magára az érdemi döntésre, a bűncselekmény minősítésére, a büntetés kiszabására, az eljárási szabályok megtartására és összességében a fellebbezéssel megtámadott határozat megalapozottságára.
A másodfokú eljárásban csak az ítéletnek a fellebbezéssel támadott felmentő vagy eljárást megszüntető rendelkezése bírálható felül. A harmadfokú bíróság a másodfokú bíróságnak az elsőfokú ítélet felmentő vagy eljárást megszüntető rendelkezését helybenhagyó részét nem vizsgálhatja felül. Ebben az esetben ugyanis a terheltet már két bíróság is felmentette, illetve vele szemben eljárást megszüntető rendelkezést hozott, így méltánytalan lenne, ha a másodfokú ítéletnek ezen részét fellebbezés hiányában a harmadfokú bíróság felülbírálná.
Abban az esetben viszont, ha mindkét bíróság korábban marasztaló döntést hozott, a harmadfokú bíróság e fellebbezéssel nem érintett részt is felülvizsgálhatja.
Kényszergyógykezelés elrendelése vagy mellőzése miatt bejelentett fellebbezés esetén a felülbírálat értelemszerűen kiterjed magának a felmentő rendelkezésnek a felülvizsgálatára is, ugyanis az intézkedés alkalmazásának vagy nem alkalmazásának feltétele a felmentés törvényessége.
A harmadfokú bíróság az ítélet elkobzásra, vagyonelkobzásra, az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételére, pártfogó felügyelet elrendelésére, lefoglalásra, polgári jogi igényre, szülői felügyeleti jog megszüntetésére vagy a bűnügyi költség viselésére vonatkozó rendelkezéseket hivatalból felülbírálja, mivel ezek a kérdések szoros összefüggésben állnak a bűnösség tárgyában hozott döntéssel.
Kötöttség a felülbírált ítélet tényállásához
Figyelemmel arra, hogy a harmadfokú eljárásra csak meglehetősen szűk körben kerülhet sor, és a harmadfokú bíróság bizonyítást még az ítélet megalapozatlansága esetében sem folytathat le, a harmadfokú bíróság a határozatát kizárólag a másodfokú bíróság határozatának alapjául szolgáló tényállásra alapíthatja.
Abban az esetben, ha a tényállás megalapozatlan, a harmadfokú bíróság bizonyítás felvétele nélkül a tényállást kiegészítheti, helyesbítheti vagyis kizárólag az iratok alapján a megalapozatlanságot kiküszöbölheti. Ilyen esetekben nincs szükség a felülbírált határozat hatályon kívül helyezésére és az eljárás megismétlésére.
Fellebbezés elintézése a harmadfokú eljárásban
Általános rendelkezések
A fellebbezéssel érintettek az iratok felterjesztéséig a másodfokú, az iratok felterjesztése után a harmadfokú bíróságnak tehetnek észrevételeket a fellebbezésre. A fellebbező fél a fellebbezését a harmadfokú bíróságnak a határozathozatal céljából tartott tanácsüléséig visszavonhatja. Ügyészi fellebbezés esetén a harmadfokú bíróság mellett működő ügyész vonhatja vissza.
Garanciális szabály, hogy a harmadfokú bírósági eljárásban védő részvétele minden esetben kötelező, ezért amennyiben a terheltnek korábban nem volt védője, a harmadfokú bíróság tanácselnöke soron kívül védőt rendel ki.
Ezen kívül a harmadfokú bíróság tanácsának az elnöke szükség szerint intézkedik
- a hiányok pótlása, iratok kiegészítése, új iratok beszerzése iránt,
- felhívja a fellebbező felet, hogy 8 napon belül tegye egyértelművé, hogy miért tartja sérelmesnek és milyen okból támadja a másodfokú bíróság határozatát,
- ha a fellebbezést visszavonták, az iratokat haladéktalanul visszaküldi a másodfokú bíróságnak,
- a harmadfokú bíróság mellett működő ügyész indítványát kézbesíti a vádlottnak és védőjének, míg a vádlott vagy a védő fellebbezését, amennyiben ez még nem történt meg, kézbesíti az ügyésznek,
- és megvizsgálja, hogy szükséges-e előzetesen valamely kényszerintézkedéssel kapcsolatosan rendelkezni.
A harmadfokú bíróság vagy tanácsülésen vagy nyilvános ülésen bírálja el a fellebbezéseket.
A tanácsülés
A harmadfokú bíróság tanácsülést tart
- ha a fellebbezés elutasításáról, áttételről, egyesítésről, elkülönítésről vagy az eljárás felfüggesztéséről kell határozni,
- ha a vádlott felmentéséről vagy az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről kell határozni,
- ha a fellebbezéssel nem érintett vádlott felmentéséről, illetőleg az eljárás vele szemben történő megszüntetéséről kell határozni,
- ha a fellebbezést a határozat megalapozatlansága miatt nem lehet elbírálni,
- ha az eljárást a vádlott halála, elévülés, kegyelem, magánindítvány, feljelentés vagy kívánat hiánya, törvényes vád hiánya miatt meg kell szüntetni vagy azért, mert a cselekményt már jogerősen elbírálták,
- ha az elsőfokú, illetve a másodfokú bíróság abszolút eljárási szabálysértést követett el.
A tanácsülésről értesíteni kell a fellebbezőket.
A tanács elnöke a tanácsülésre tartozó ügyben akár a kitűzés előtt, akár a tanácsülésen is nyilvános ülésre tűzheti az ügyet.
Nyilvános ülés
A harmadfokú bíróság minden olyan esetben, amikor az ügy nem tartozik kizárólagosan tanácsülésre, nyilvános ülést tart.
Ha a másodfokú bíróság ítélete ellen kizárólag a vádlott javára jelentettek be fellebbezést, erről, valamint az ügyben eljáró tanács összetételéről a tanács elnöke azzal értesíti a vádlottat, a védőt, az ügyészt és azt, aki fellebbezett, hogy nyolc napon belül kérheti a nyilvános ülés kitűzését. Ha a nyilvános ülés kitűzését senki nem kérte határidőben a harmadfokú bíróság az ügyet tanácsülésen intézheti el.
A nyilvános ülésre a vádlottat, a védőt, valamint a pótmagánvádló jogi képviselőjét meg kell idézni, míg az ügyészt, a pótmagánvádlót, a sértettet, valamint azokat, akik fellebbeztek legalább öt nappal korábban értesíteni kell. Az ügyész részvétele kötelező, míg a vádlott távollétében a nyilvános ülés csak akkor tartható meg, ha előzetesen bejelentette távolmaradását, illetőleg a vádlott terhére nem jelentettek be fellebbezést.
A harmadfokú bíróság határozatát az ügyésznek, vádlottnak, védőnek, a pótmagánvádlónak, a sértettnek, a fellebbezőnek kézbesíteni kell, valamint azoknak is, akikre a határozat valamilyen rendelkezést tartalmaz.
Harmadfokú bíróság határozatai
A másodfokú bírósággal egyezően a harmadfokú bíróság is négyféle határozatot hozhat, nevezetesen a másodfokú bíróság ítéletét helybenhagyja, megváltoztatja, hatályon kívül helyezi, illetve a fellebbezést elutasítja. Megváltoztatás esetén ítéletet, egyéb esetekben végzést hoz.
Abban az esetben, ha a bejelentett fellebbezés alaptalan vagy az ítéletet nem kell hatályon kívül helyezni, illetőleg a súlyosítási tilalom vagy a felülbírálat terjedelmének korlátai miatt nem lehet megváltoztatni, azt a harmadfokú bíróság helybenhagyja.
A harmadfokú bírósági eljárásban kiemelt jelentősége van a súlyosítási tilalomnak.
A harmadfokú bíróság a felülbírált ítéletet megváltoztatja, és a törvényeknek megfelelő határozatot hoz, ha a másodfokú bíróság anyagi jogszabálysértéssel döntött a vádlott bűnösségét érintően azokban a kérdésekben, amelyek lehetővé tették a fellebbezést a harmadfokú bírósághoz. A megváltoztatás alapvető követelménye, hogy a másodfokú bíróság ítéletének alapjául szolgáló tényállás megalapozott vagy annak megalapozatlansága a harmadfokú bírósági eljárásban kiküszöbölhető legyen. E körben vizsgálni kell azonban azt is, hogy nem történt-e abszolút eljárási szabálysértés.
A megváltoztató határozatban a harmadfokú bíróság dönthet az elkobzásról, vagyonelkobzásról, az elektronikus adat végleges hozzáférhetetlenné tételéről, pártfogó felügyelet elrendeléséről, a lefoglalásról, a polgári jogi igényről, a szülői felügyeleti jog megszüntetéséről és a bűnügyi költség viseléséről.
A harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezi, és az eljárást megszünteti a Be. 373. § (1) bekezdés I. pontjára figyelemmel a vádlott halála, elévülés, kegyelem, magánindítvány, feljelentés vagy kívánat hiánya, törvényes vád hiánya miatt, illetve ha a cselekményt már jogerősen elbírálták.
Hatályon kívül helyezi a másodfokú bíróság ítéletét, és a másodfokú bíróságot új eljárásra utasítja, ha a másodfokú bíróság a Be. 373. § (1) bekezdés II-III. pontjában meghatározott valamely eljárási szabálysértést követett el, továbbá akkor, ha a másodfokú ítélet meghozatalára súlyosítási tilalom megsértésével került sor.
Ha az ítélet megalapozatlan és a megalapozatlanság a harmadfokú bíróság eljárásában sem küszöbölhető ki, a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság ítélete mellett az első fokú bíróság ítéletét is hatályon kívül helyezi és az első fokú bíróságot utasítja új eljárás lefolytatására.
Abban az esetben, ha az ügyész nem a törvényes feltételeknek megfelelően indítványozta, vagy az első fokú bíróság nem a törvényes előfeltételek szerint folytatta le a tárgyalásról lemondás szerinti eljárást, a harmadfokú bíróság az elsőfokú bíróság és a másodfokú bíróság ítéletét hatályon kívül helyezi, és az iratokat vagy a törvényes indítvány megtétele végett az ügyésznek, vagy a törvényes eljárás lefolytatása végett az első fokú bíróságnak az új eljárás lefolytatása végett visszaküldi.
Ha a másodfokú bíróság ítéletének megalapozatlansága nem küszöbölhető ki, a harmadfokú bíróság a másodfokú bíróság ítéletét – szükség szerint az első fokú bíróság ítéletével együtt – hatályon kívül helyezi, és vagy a másodfokú vagy az első fokú bíróságot új eljárás lefolytatására utasítja.
forrás: magyarorszag.hu |
TOVÁBBI TARTALMAK
A büntetőeljás résztvevői
Jogok és kötelezettségek a büntetőeljárásban
Büntetőeljárási cselekmények
Dologgal kapcsolatos kényszerintézkedések
Előzetes letartóztatás
Személlyel kapcsolatos kényszerintézkedések
Elsőfokú bírósági eljárás
Másodfokú bírósági eljárás
Harmadfokú bírósági eljárás
Bíróság elé állítás
Különleges eljárások
Lemondás a tárgyalásról
A tárgyalás mellőzése
Embercsempészés (embercsempészet)